remove-tooth
دک کردن دندان اضافی
آذر ۱۵, ۱۳۹۵
question
پرسش و پاسخ از دکتر سید مهدی هاشمی
آذر ۱۵, ۱۳۹۵
نمایش همه

مسواک شبانه را هرگز از قلم نیندازید

mesvak

دکتر سیدمهدی هاشمی/ دندان پزشک، عضو هیات علمی
یکی از مواردی که باعث پوسیدگی دندان ها می شود و آقای صفری هم به درستی به آن اشاره کردند، مواد قندی است. شکلات هم جزو این گروه است و خوردن آن به مقدار زیاد می تواند سبب پوسیدگی دندان شود. ایشان اشاره ای هم به ارثی بودن و جنس بد دندان هایشان داشتند. این موضوع هم صحت دارد و تغذیه مادر در دوران بارداری روی جنین و سلامت دندان های دائمی می تواند، تاثیر بگذارد. جوانه های دندانی از ۴ تا ۵ ماهگی جنینی کم کم شکل می گیرند و دارو و حتی بیماری های مادر می تواند روی آن تاثیر بگذارد ولی این موارد خیلی زیاد نیست و حتی تغذیه تا ۱ تا ۲ سالگی می تواند آن را تصحیح کند. در صورتی که مدتی فردی به این دلایل دندان های گچی و ضعیف تری داشته باشد اگر به صورت مرتب مسواک بزند و از یک دهانشویه فلوراید هم استفاده کند، مشکلی نخواهد داشت .
به نظر من دلیل اصلی پوسیدگی دندان های آقای صفری از سن پایین مسواک نزدن بوده است. آنچه در پوسیدگی دندان تاثیر زیادی می گذارد زمان است . پوسیدگی ۳ رکن اصلی دارد. مانند مثلث آتش که نیاز به اکسیژن، مواد سوختنی و ماده آتش زا دارد. لازم است مواد پوسیدگی زا، باکتری ها و میکروارگانیسم ها و بعد زمان وجود داشته باشد. تمامی مواد غذایی که در دهان بمانند پوسیدگی زا هستند البته شدت و ضعف دارند. میکروارگانیسم ها و باکتری ها عامل پوسیدگی اند. در ۵ درصد از افراد جامعه میکروارگانیسم ها و باکتری های داخل دهانشان پوسیدگی زا نیستند و این افراد با وجود اینکه غذا و شیرینی مصرف می کنند و مسواک هم نمی زنند، دندان هایشان پوسیدگی پیدا نمی کند اما در ۹۵ درصد افراد باکتری های موجود در دهان پوسیدگی زا هستند .
اگر این دو عامل وجود داشته باشد اما ما به آن بعد زمان را ندهیم و بلافاصله بعد از خوردن غذا خوب مسواک بزنیم هم مواد پوسیدگی زا از دهان حذف می شود هم رشد باکتری های پوسیدگی زا کاهش می یابد پس احتمال پوسیدگی دندان کاهش می یابد. وقتی آقای صفری می گویند مسواک نمی زدند پس میکروارگانیسم های داخل دهانشان نسبتا زیاد بوده، چون در خوردن شیرینی و شکلات زیاده روی می کرده اند، مواد غذایی در دسترس باکتری ها بوده و مدتی هم چون این مواد در دهانشان می مانده پس به اندازه کافی باکتری ها وقت داشته اند تا عامل پوسیدگی شوند. توصیه می کنم اگر کسی حتیروزها مسواک نمی زند، حداقل شب خوب مسواک بزند .
خیلی از باکتری ها و میکرواگارنیسم ها بی هوازی اند و در حضور هوا و اکسیژن نمی توانند زندگی کنند پس طی روز که صحبت می کنیم و دهان باز و بسته می شود این باکتری ها حذف می شوند. حرکات زبان و شست وشوی مرتب هم توسط زبان و بزاق سبب حذف باکتری ها می شود. طی شب که دهان بسته است و زبان هم حرکت ندارد و محیط کاملا گرم است، این باکتری ها توانایی فعالیت می یابند و به شدت سبب پوسیدگی می شوند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *